Nařízená dovolená: Co dělat, když vám firma nedá práci?
Právo zaměstnavatele?
Zaměstnavatel má právo nařídit zaměstnanci čerpání dovolené, a to i v případě, že není dostatek práce. Toto právo mu dává Zákoník práce, konkrétně § 217 odst. 1. Zaměstnavatel musí ale dodržet určité podmínky. Především musí zaměstnanci oznámit čerpání dovolené alespoň 14 dní předem. V odůvodněných případech, například při neočekávané situaci, může být tato lhůta zkrácena, nesmí však být kratší než jeden den. Dále je důležité, aby zaměstnavatel při nařizování dovolené zohlednil oprávněné zájmy zaměstnance. To znamená, že by neměl nařizovat dovolenou v době, kdy má zaměstnanec již naplánovanou důležitou osobní událost, jako je svatba nebo stěhování, pokud se s ním na tom nemůže dohodnout jinak.
Podmínky nařízené dovolené
Nařízená dovolená, tedy situace, kdy zaměstnavatel určí zaměstnanci čerpání dovolené, je upravena Zákoníkem práce. K nařízené dovolené může dojít z různých důvodů, jedním z nich může být i nedostatek práce. Zaměstnavatel může nařídit čerpání dovolené z důvodu provozních důvodů, mezi které patří i nedostatek práce. Zaměstnavatel je však povinen při nařizování dovolené dodržet zákonné podmínky. Především musí zaměstnavatel o nařízené dovolené informovat zaměstnance písemně a nejméně 14 dní předem, není-li dohodnuto jinak. Výjimkou jsou případy, kdy je dovolená nařízena z důvodu překážek v práci na straně zaměstnavatele, které brání poskytování práce, a nelze-li po zaměstnanci spravedlivě požadovat, aby čerpal dovolenou v pozdějším termínu. V takovém případě stačí oznámit čerpání dovolené alespoň 7 dní předem. Je důležité si uvědomit, že nařízená dovolená z důvodu nedostatku práce není automatická a zaměstnavatel by měl vždy zvážit i jiná možná řešení.
Nařízená dovolená, když není práce? To je jako zhasnout světlo, když se bojíš tmy.
Radomír Dvořák
Zaměstnanec nesouhlasí - co teď?
Nařízená dovolená, když není práce, může být pro zaměstnance nepříjemná. Co když s ní nesouhlasí? Zaměstnanec má právo se bránit, ale musí si uvědomit, že zaměstnavatel má ze zákona právo nařídit čerpání dovolené. Důležité je, aby zaměstnavatel o nařízené dovolené informoval zaměstnance písemně a s dostatečným předstihem, minimálně 14 dnů předem. Pokud tak neučiní, zaměstnanec nemusí nařízení respektovat. Zaměstnanec se může pokusit se zaměstnavatelem domluvit, například na proplacení dovolené nebo na jiném termínu čerpání. Vždy je lepší hledat kompromisní řešení. Pokud se zaměstnanec domnívá, že jeho práva byla porušena, může se obrátit na inspektorát práce nebo na soud.
Kompenzace mzdy a náhrady
Nařízená dovolená, ať už z důvodu nedostatku práce nebo z jiných provozních důvodů, s sebou přináší otázky ohledně kompenzací. Zaměstnanci se logicky ptají, na co mají nárok, když je jejich pracovní síla dočasně nevyužita. V první řadě je důležité si uvědomit, že nařízená dovolená neznamená neplacené volno. Zaměstnanci náleží po celou dobu nařízené dovolené náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Tento výdělek se počítá z předchozího období, typicky z předchozích tří měsíců. Zaměstnanec by si tak měl finančně přijít stejně, jako kdyby normálně pracoval. Nařízená dovolená z důvodu nedostatku práce není nic příjemného, ale je důležité znát svá práva. Zaměstnavatel by měl o nařízené dovolené informovat s dostatečným předstihem a vše řádně zdůvodnit. V případě nejasností je vždy vhodné obrátit se na odborovou organizaci nebo na inspektorát práce, které s problematikou kompenzací rádi poradí.
Alternativy k nařízené dovolené
V situaci, kdy firma nemá dostatek práce a zvažuje nařízenou dovolenou, existují i alternativní řešení. Zaměstnavatelé by měli zvážit všechny možnosti, než se uchýlí k tomuto kroku, který může mít negativní dopad na motivaci zaměstnanců.
Jednou z alternativ je zkrácení pracovní doby. Místo nařízené dovolené může firma zkrátit pracovní týden například na 4 dny. Zaměstnanci si tak ponechají část svého výdělku a zároveň budou mít více volného času.
Další možností je využití banky hodin. Zaměstnanci si v bankovních hodinách mohou "naspořit" hodiny přesčasů, které pak mohou využít v době, kdy je práce méně. Toto řešení vyžaduje zavedený systém banky hodin a dohodu se zaměstnanci.
Důležité je, aby zaměstnavatel o všech alternativách otevřeně komunikoval se svými zaměstnanci a hledal řešení, které bude pro obě strany co nejvýhodnější. Nařízená dovolená by měla být skutečně až tou poslední možností.
Tipy pro zaměstnance
Nařízená dovolená, když není práce, může být pro zaměstnance nepříjemným překvapením. Co dělat, když vám zaměstnavatel nařídí čerpat dovolenou v době, kdy byste raději pracovali? Především zachovejte klid a seznamte se se svými právy. Zaměstnavatel má právo nařídit vám čerpání dovolené, ale musí tak učinit písemně a alespoň 14 dní předem. Důležité je, aby nařízená dovolená sloužila k regeneraci sil a nikoliv k obcházení překážek v práci. Pokud máte pocit, že je nařízená dovolená v rozporu se zákoníkem práce, obraťte se na příslušný inspektorát práce. Můžete se také obrátit na odbory, pokud jste jejich členy. Pamatujte, že i když je vám dovolená nařízena, stále máte právo na odpočinek a relaxaci. Využijte tento čas k aktivitám, na které byste jinak neměli čas, ať už je to cestování, trávení času s rodinou nebo zájmy.
Vlastnost | Nařízená Dovolená | Neplacené Volno |
---|---|---|
Náhrada mzdy | Ano, v plné výši | Ne |
Nárok na dovolenou v dalším roce | Ano, standardně | Závisí na délce a dohodě se zaměstnavatelem |
Povinnost souhlasu zaměstnance | Za určitých podmínek ano (např. překážky na straně zaměstnavatele) | Ano |
Nařízená dovolená a pandemie
Pandemie koronaviru významně ovlivnila český trh práce a přinesla s sebou i fenomén nařízené dovolené v době, kdy firmy neměly dostatek práce pro své zaměstnance. Nařízená dovolená, tedy situace, kdy zaměstnavatel jednostranně určí zaměstnanci čerpání dovolené, je možná i za běžných okolností. Zákoník práce však stanoví jasné podmínky. Zaměstnavatel musí o nařízené dovolené informovat zaměstnance písemně a to alespoň 14 dní předem, pokud se nedohodnou jinak. Důležité je, že nařízená dovolená nesmí být kratší než 1 týden vcelku, pokud v daném kalendářním roce zbývá zaměstnanci alespoň dvoutýdenní dovolená. Během pandemie se objevily případy, kdy firmy nutily zaměstnance k čerpání dovolené i přesto, že pro ně neměly práci, a to i bez dodržení zákonných lhůt. Zaměstnanci se v takových případech často ocitali v těžké situaci, protože se báli o své místo a nevěděli, na co mají nárok. Je důležité si uvědomit, že i v době krize musí zaměstnavatelé dodržovat zákoník práce a práva zaměstnanců.
Nejčastější otázky a odpovědi
Kdy může zaměstnavatel nařídit dovolenou? Zaměstnavatel může nařídit dovolenou z provozních důvodů, i když není práce. Musí ale dodržet zákonnou lhůtu pro oznámení dovolené, která je 14 dní předem. Zaměstnanec se s nařízenou dovolenou nemusí ztotožňovat, ale musí ji respektovat.
Může zaměstnavatel nařídit dovolenou i na dny, kdy jsem nemocný? Zaměstnavatel nemůže nařídit dovolenou na dny, kdy je zaměstnanec nemocný a má nárok na nemocenskou. Nemocenská a dovolená se vylučují.
Co dělat, když se s nařízenou dovolenou neztotožňuji? V první řadě je vhodné promluvit si se zaměstnavatelem a zkusit se domluvit. Pokud se nedohodnete, obraťte se na odborovou organizaci nebo na inspektorát práce.
Publikováno: 25. 11. 2024
Kategorie: práce