Daňové přiznání z nemovitosti: Zkroťte ho s námi!

Jak Podat Daňové Přiznání Z Nemovitosti

Kdo podává daňové přiznání

Daňové přiznání z nemovitosti podává každá fyzická i právnická osoba, která je k 1. lednu daného roku zapsána v katastru nemovitostí jako vlastník nemovitosti. To se týká bytů, domů, pozemků i jednotek v domech s byty a nebytovými prostory. Pokud nemovitost vlastní více osob, daňovou povinnost mají všichni vlastníci společně a nerozdílně. V praxi to znamená, že daňové přiznání podává jeden z vlastníků za všechny a všichni ručí za případný nedoplatek. Daňové přiznání se podává do konce března následujícího roku, ve kterém vznikla daňová povinnost. Pokud je daňové přiznání podáváno daňovým poradcem, prodlužuje se lhůta pro podání do konce června. Daňové přiznání z nemovitosti je možné podat elektronicky, poštou nebo osobně na příslušném finančním úřadě.

Termín podání a platby

Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává vždy do konce ledna následujícího roku, za který daň platíte. Pokud je ale poslední den lhůty sobota, neděle nebo svátek, máte čas až do prvního pracovního dne. Třeba za rok 2023 podáte přiznání nejpozději do 2. února 2024, protože 31. ledna 2024 je státním svátkem. Daň můžete uhradit najednou, nebo si platbu rozložit do splátek. Pokud je daň nižší než 5 000 Kč, platíte ji jednorázově, a to nejpozději do konce května. U daně vyšší než 5 000 Kč máte možnost splátkového kalendáře. První splátka je splatná do konce května a další dvě splátky vždy do konce příslušného měsíce. Daň je potřeba uhradit včas, jinak vám hrozí pokuta za pozdní platbu.

Nezbytné dokumenty

K vyplnění a podání daňového přiznání z nemovitosti budete potřebovat několik důležitých dokumentů. V první řadě si připravte výpis z katastru nemovitostí, který potvrzuje vaše vlastnictví k dané nemovitosti. Tento výpis nesmí být starší než 3 měsíce. Dále budete potřebovat doklad totožnosti, tedy občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud podáváte daňové přiznání elektronicky, budete k tomu potřebovat datovou schránku nebo elektronický podpis. V případě, že jste nemovitost nabyli v daném roce, budete potřebovat také kupní smlouvu nebo jiný dokument, kterým prokážete nabytí vlastnického práva.

Výpočet daně z nemovitosti

Výpočet daně z nemovitosti se může zdát složitý, ale s naším návodem to zvládnete levou zadní. Nejdříve si musíte zjistit výměru pozemku a zastavěné plochy, a to z katastru nemovitostí. Tyto údaje pak vynásobíte příslušnými sazbami daně, které se liší podle druhu pozemku a umístění nemovitosti. Sazby daně si snadno najdete na webových stránkách Finanční správy. Nezapomeňte, že daň z nemovitosti se platí vždy za předchozí rok, takže v roce 2024 budete platit daň za rok 2023. Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává pouze jednou, pokud nedojde ke změně údajů, které mají vliv na výši daně. To znamená, že pokud se vám například nezmění výměra pozemku nebo sazba daně, nemusíte daňové přiznání podávat každý rok znovu. Pokud ale dojde k nějaké změně, například prodáte část pozemku, musíte podat daňové přiznání do 31. ledna následujícího roku. Věříme, že vám náš návod pomohl zorientovat se v problematice daně z nemovitosti.

Slevy a úlevy na dani

Při podání daňového přiznání z nemovitosti máte nárok na uplatnění slevy na dani. Nezapomeňte, že slevy se odečítají z vypočtené daně, nikoliv ze základu daně. Mezi nejčastěji uplatňované slevy patří sleva na poplatníka, která činí 24 840 Kč za rok 2023. Nárok na slevu má každý poplatník, který měl zdanitelné příjmy. Slevu na dani si můžete uplatnit i v případě, že vlastníte více nemovitostí. Důležité je správně vyplnit daňové přiznání a uvést všechny potřebné údaje. Podrobnější informace o slevách a úlevách na dani, včetně návodu na podání daňového přiznání z nemovitosti, naleznete na webových stránkách Finanční správy. Nezapomeňte, že termín pro podání daňového přiznání z nemovitosti je do konce května. Využijte možnosti elektronického podání, které je rychlejší a pohodlnější.

Formulář daňového přiznání

Pro podání daňového přiznání z nemovitosti budete potřebovat vyplnit formulář s názvem "Přiznání k dani z nemovitých věcí". Tento formulář je dostupný v elektronické podobě na webových stránkách Finanční správy. Formulář se skládá z několika částí, které se liší podle typu nemovitosti a způsobu jejího využití. V první části formuláře uvedete své identifikační údaje, jako je jméno, adresa a daňové identifikační číslo. Dále vyplníte údaje o nemovitosti, ze které daň platíte. Důležité je správně uvést katastrální území, číslo parcely a druh nemovitosti. V další části formuláře uvedete výpočet daně z nemovitosti. Pro výpočet daně budete potřebovat znát výměru pozemku a zastavěné plochy a také příslušné sazby daně. Tyto informace naleznete v daňovém přiznání z minulého roku nebo na webových stránkách vaší obce. Po vyplnění všech potřebných údajů formulář pečlivě zkontrolujte a podepište.

jak podat daňové přiznání z nemovitosti

Elektronické podání

Daňové přiznání k dani z nemovitosti lze podat i elektronicky, a to hned několika způsoby. Pro podání touto formou je nutné vlastnit datovou schránku nebo využít aplikaci Elektronická podání pro Finanční správu (EPO). EPO je bezplatný program, který slouží k podání daňového přiznání k dani z nemovitostí, ale i k dalším typům daní. Pro jeho použití je nutné mít nainstalovaný a aktivní elektronický podpis. Elektronické podání přiznání má oproti papírové formě několik výhod. Především šetří čas, jelikož odpadá nutnost cesty na poštu či finanční úřad. Dále je elektronické podání ekologičtější a snižuje se riziko ztráty dokumentů. Navíc systém automaticky kontroluje správnost vyplnění a upozorní na případné chyby. Pro ty, kteří si s elektronickým podáním neví rady, je k dispozici podrobný návod na webových stránkách Finanční správy. V případě potřeby je možné obrátit se i na infolinku.

Způsob podání Poplatek Termín podání Potřebné dokumenty
Elektronicky (EPO) Zdarma Do 31. března (fyzické osoby) Daňové identifikační číslo (DIČ), číslo parcely, výměr pozemku/zastavěné plochy
Poštou Zdarma Do 31. března (fyzické osoby) Vyplněný formulář "Přiznání k dani z nemovitých věcí", daňové identifikační číslo (DIČ), číslo parcely, výměr pozemku/zastavěné plochy
Osobně na finančním úřadě Zdarma Do 31. března (fyzické osoby) Vyplněný formulář "Přiznání k dani z nemovitých věcí", daňové identifikační číslo (DIČ), číslo parcely, výměr pozemku/zastavěné plochy

Osobní podání na úřadě

Pokud se rozhodnete podat daňové přiznání k dani z nemovitosti osobně na úřadě, je důležité znát několik informací. Přiznání můžete podat na kterémkoli finančním úřadě, bez ohledu na to, kde se vaše nemovitost nachází. Důležité je, abyste se dostavili v úředních hodinách a s sebou měli platný doklad totožnosti. Na místě si můžete vyzvednout formulář daňového přiznání k dani z nemovitosti, který vyplníte a odevzdáte zpět úředníkovi. Pokud si chcete ušetřit čas, můžete si formulář stáhnout předem z webových stránek Finanční správy a vyplnit ho v klidu domova. V takovém případě si ale nezapomeňte vzít s sebou všechny potřebné doklady, jako je například výpis z katastru nemovitostí.

Platba daně z nemovitosti

Daň z nemovitosti se platí vždy za kalendářní rok a je splatná nejpozději do 31. května. Pokud tento den připadá na víkend nebo svátek, posouvá se splatnost na nejbližší následující pracovní den. Daň je možné uhradit několika způsoby. Nejčastějším způsobem je platba s využitím QR kódu, který je uveden na daňovém přiznání. Další možností je platba převodem z účtu v bance. V tomto případě je nutné uvést správný variabilní a specifický symbol, které jsou uvedeny na složence. Daň z nemovitosti je také možné uhradit v hotovosti na pokladně finančního úřadu. V případě, že daň z nemovitosti není podána a uhrazena včas, hrozí poplatníkovi pokuta. Výše pokuty se odvíjí od výše daně a délky prodlení.

Daňové přiznání z nemovitosti nemusí být noční můrou. Stačí znát pár základních informací, mít po ruce potřebné dokumenty a řídit se jednoduchým návodem.

Božena Černá

Sankce za pozdní podání

Nedodržení lhůty pro podání daňového přiznání z nemovitosti může mít za následek sankce ze strany finančního úřadu. Pokud daňové přiznání nepodáte včas, hrozí vám pokuta za pozdní podání. Výše pokuty se odvíjí od délky prodlení a výše daně. Za každý den prodlení se pokuta zvyšuje, přičemž maximální výše pokuty může dosáhnout až desítek tisíc korun. V případě, že daň z nemovitosti nezaplatíte včas, může vám být uložena také pokuta za pozdní úhradu daně. Je proto důležité věnovat pozornost termínům a návodům pro podání daňového přiznání z nemovitosti a vyhnout se tak zbytečným komplikacím a finančním nákladům.

Nejčastější dotazy

Kdo má povinnost podat daňové přiznání z nemovitosti?

Povinnost podat daňové přiznání z nemovitosti má každý, kdo ke dni 1. ledna daného roku vlastní nemovitý majetek evidovaný v katastru nemovitostí.

Do kdy je potřeba daňové přiznání podat?

Lhůta pro podání daňového přiznání z nemovitosti je do konce května. Pokud daňové přiznání podáváte elektronicky, máte čas až do konce června.

Kde najdu formulář pro daňové přiznání z nemovitosti?

Formulář pro daňové přiznání z nemovitosti si můžete stáhnout z webových stránek Finanční správy.

Je možné podat daňové přiznání online?

Ano, daňové přiznání z nemovitosti je možné podat online prostřednictvím aplikace EPO – Elektronická podání pro Finanční správu.

Co když nestihnu podat daňové přiznání včas?

jak podat daňové přiznání z nemovitosti

Pokud nestihnete podat daňové přiznání včas, hrozí vám pokuta.

Potřebuji k daňovému přiznání z nemovitosti nějaké přílohy?

K daňovému přiznání z nemovitosti obvykle nepotřebujete žádné přílohy. Výjimkou jsou případy, kdy jste v daném roce nemovitost nabyli nebo s ní provedli nějakou jinou změnu.

Jak se platí daň z nemovitosti?

Daň z nemovitosti se platí na účet Finanční správy.

Publikováno: 25. 11. 2024

Kategorie: Finance